Shadow

Xbox’a göre ‘2001 yılından bu yana Konsol Savaşlarını kaybediyoruz!’

Microsoft, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile Activision Blizzard’ı 69 milyar $’a satın alması konusunda anlaşmazlığa düştüğünde, Xbox üreticisi şimdiye kadar herkesin zaten bildiği bir şeyi itiraf etti ‘Konsol savaşlarını 2001 den bu yana kaybediyoruz!’

Xbox’ın konsolu, satışlarda sürekli olarak PlayStation ve Nintendo’nun ardından üçüncü  sırada yer aldı. 2021’de Xbox yüzde 16’lık bir paya sahipken, Nintendo ve PlayStation sırasıyla yaklaşık eşit paylara sahipti. Aynı şekilde, konsol gelirleri ve şu anda oyuncular tarafından kullanılan konsolların payı (“kurulu taban”) için, Xbox yüzde 21 ile ikinci sırada yer alırken, PlayStation ve Nintendo sırasıyla hemen hemen aynı paylara sahip.”

Microsoft tarafından 22 Haziran’da yapılan bir duruşmada sunulanbir belgede şirket,orijinal Xbox ile 2001’de sahneye çıktığından beri konsol savaşlarını Nintendo ve Sony’ye nasıl kaptırdığını tartıştı . Hem GameCube hem de PlayStation 2’nin ilk Xbox’ı “önemli bir farkla” geride bıraktığını gösteriyor. Ve Microsoft’un belgede belirttiği gibi, o zamandan beri, hatta şimdi bile böyle.

Donanım ve yazılım satış izleyicisi VGChartz’a göre , Microsoft’un en yeni konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S, Nisan 2023 itibarıyla yalnızca 21 milyon adet sattı. Bu arada, PlayStation 5 ve Nintendo Switch yaklaşık olarak başabaş durumda. Her biri 36 milyon adet, ancak el konsolu Nintendo Switch hafif bir fark ile liderliğe sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.